Skip to content

104 Johnstone DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Sep 28, 1987

Property Information

Block69.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class18
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,757
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
42%
Improvement Value:$274,700
58%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,762+7.0%
2024$13,792+5.0%
2023$13,139+2.5%
2022$12,815+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 2413, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1970