Skip to content

1 Wash Cross Penn RdPennington, NJ 08534

Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block69
Lot13.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORES
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage4.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,000,000
33%
Improvement Value:$4,076,000
67%
Total Assessment$6,076,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,026+3.3%
2024$60,041+82.4%
2023$32,923
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6507, Page 1053