Skip to content

Hart Ave(Block 6 Lot 8)Hopewell, NJ 08525

Built 1850
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block6
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF 4OB
Dwellings1
Zoning2ZON
Sq Footage1,808
Acreage109.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
97%
Improvement Value:$7,500
3%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,869-41.2%
2023$13,383+2.5%
2022$13,059+2.5%
2021$12,740+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1850