Skip to content

65 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block7.01
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,515
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,800
62%
Improvement Value:$128,200
38%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+7.5%
2024$9,840+7.5%
2023$9,153+2.5%
2022$8,931+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3310, Page 232

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2870, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1958