Skip to content

61 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1957

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block7.01
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,517
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
65%
Improvement Value:$128,700
35%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+7.1%
2024$10,846+6.9%
2023$10,144+2.5%
2022$9,898+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,517DeedBook 6231, Page 51Recorded10/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957