Skip to content

1 Woodmere WayPennington, NJ 08534

Built 1990

Last Sale Price
$644,000
Last Sale Date
Dec 13, 2002

Property Information

Block72.01
Lot7.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class19
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,051
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,300
48%
Improvement Value:$401,600
52%
Total Assessment$777,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,558+6.5%
2024$23,061-0.1%
2023$23,083+4.6%
2022$22,065+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$644,000
DeedBook 4437, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 25840, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1990