Skip to content

4 Roosevelt AvePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block72
Lot1.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF/4AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,028
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,900
40%
Improvement Value:$568,200
60%
Total Assessment$947,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,190+3.3%
2024$28,256-0.1%
2023$28,284+2.5%
2022$27,599-6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,900
Sq Ft6,028DeedBook 6413, Page 1Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4797, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 2004