Skip to content

4 Madison AvePennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
May 2, 2018

Property Information

Block72
Lot1.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,197
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,700
45%
Improvement Value:$514,600
55%
Total Assessment$936,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,763+3.3%
2024$27,843-0.1%
2023$27,871+2.5%
2022$27,196+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft4,197DeedBook 6330, Page 619Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$945,000
DeedBook 5923, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 2005