Skip to content

1 Benjamin TrailPennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$404,500
Last Sale Date
Oct 21, 1989

Property Information

Block72
Lot10.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,978
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
39%
Improvement Value:$432,700
61%
Total Assessment$705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,257+3.3%
2024$21,545-0.1%
2023$21,566+2.5%
2022$21,044+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$404,500
DeedBook 2507, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1989