Skip to content

119 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block72
Lot10.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,555
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
50%
Improvement Value:$298,200
50%
Total Assessment$602,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,011+3.3%
2024$18,403-0.1%
2023$18,421+2.5%
2022$17,976+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6084, Page 578

Property Sale

Sale
$574,900
DeedBook 4616, Page 219

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 2542, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1989