Skip to content

17 Benjamin TrailPennington, NJ 08534

Built 1991

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 18, 2020

Property Information

Block72
Lot10.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,202
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,700
44%
Improvement Value:$378,700
56%
Total Assessment$670,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,165+3.3%
2024$20,487-0.1%
2023$20,508+2.5%
2022$20,011+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft4,202DeedBook 6402, Page 1434Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 2730, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$429,050
DeedBook 2502, Page 51