Skip to content

14 Benjamin TrailPennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$439,300
Last Sale Date
Jan 30, 1989

Property Information

Block72
Lot10.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,436
Acreage2.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,200
36%
Improvement Value:$509,000
64%
Total Assessment$790,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,947+3.3%
2024$24,149-0.1%
2023$24,172+2.5%
2022$23,587+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$439,300
DeedBook 2476, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1989