Skip to content

10 Benjamin TrailPennington, NJ 08534

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block72
Lot10.16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,366
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
45%
Improvement Value:$370,800
55%
Total Assessment$674,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,303+3.3%
2024$20,622-0.1%
2023$20,642+2.5%
2022$20,143+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,150
DeedBook 2493, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1988