Skip to content

3 Shara LanePennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$633,500
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block72
Lot10.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,916
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
49%
Improvement Value:$312,800
51%
Total Assessment$614,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,409+3.3%
2024$18,788-0.1%
2023$18,807+2.5%
2022$18,352+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$633,500

From:

To:

Sq Ft2,916DeedBook 6202, Page 797Recorded9/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$405,670
DeedBook 2469, Page 777