Skip to content

431 Federal City RdPennington, NJ 08534

Built 1920
Public Property

Last Sale Price
$6,780,002
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block72
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG 3OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,101
Acreage250.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,232,600
96%
Improvement Value:$221,200
4%
Total Assessment$5,453,800

Sale
$6,780,002
DeedBook 6227, Page 1835

Property Built

Built

Year Built: 1920