Skip to content

26 Shara LanePennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block72
Lot6.052
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,201
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
34%
Improvement Value:$527,100
66%
Total Assessment$794,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,095+3.3%
2024$24,292-0.1%
2023$24,316+2.5%
2022$23,728+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$899,900
DeedBook 5002, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$195,410
DeedBook 4487, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 4033, Page 1