Skip to content

30 Shara LanePennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block72
Lot6.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,366
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,200
44%
Improvement Value:$405,600
56%
Total Assessment$722,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,819+3.3%
2024$22,089-0.1%
2023$22,110+2.5%
2022$21,576+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3400, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$327,500
DeedBook 2764, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1989