Skip to content

34 Shara LanePennington, NJ 08534

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block72
Lot6.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,233
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,400
43%
Improvement Value:$373,800
57%
Total Assessment$652,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,590+3.3%
2024$19,931-0.1%
2023$19,951+2.5%
2022$19,468+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft3,233DeedBook 6603, Page 537Recorded9/11/2025

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 5863, Page 99

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4590, Page 54

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 2975, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2835, Page 68