Skip to content

163 Blackwell Rd(Block 72 Lot 6.20)Pennington, NJ 08534

Built 1880
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block72
Lot6.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 2UG 100B
Dwellings3
ZoningVRC
Sq Footage4,256
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
63%
Improvement Value:$171,900
37%
Total Assessment$464,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,661+3.3%
2024$14,192-0.1%
2023$14,206+2.5%
2022$13,862+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 3700, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1880