Skip to content

19 Woodmere WayPennington, NJ 08534

Built 2000

Last Sale Price
$1,355,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block72
Lot7.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,076
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,500
37%
Improvement Value:$682,100
63%
Total Assessment$1,074,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,925+3.3%
2024$32,840-0.1%
2023$32,872+2.5%
2022$32,077+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,355,000

From:

To:

Sq Ft5,076DeedBook 6355, Page 947Recorded1/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3567, Page 206