Skip to content

20 Woodmere WayPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block72
Lot7.24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage7,688
Acreage3.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,500
33%
Improvement Value:$1,030,800
67%
Total Assessment$1,544,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,754+3.3%
2024$47,194-0.1%
2023$47,240+2.5%
2022$46,097+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000

From:

To:

Sq Ft7,688DeedBook 6237, Page 845Recorded12/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4162, Page 60