Skip to content

2 Rosedale WayPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block72
Lot90.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,766
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,100
44%
Improvement Value:$359,400
56%
Total Assessment$640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,221+3.3%
2024$19,574-0.1%
2023$19,593+2.5%
2022$19,119+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft5,766DeedBook 6265, Page 893Recorded10/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3503, Page 172