Skip to content

10 Rosedale WayPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block72
Lot90.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,574
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,200
62%
Improvement Value:$217,700
38%
Total Assessment$568,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,960+3.3%
2024$17,386-0.1%
2023$17,403+2.5%
2022$16,982+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 6476, Page 1011

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 6290, Page 1051Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$577,500
DeedBook 3826, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2739, Page 115