Skip to content

7 Rosedale WayPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$779,000
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block72
Lot90.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,512
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,500
50%
Improvement Value:$346,100
50%
Total Assessment$690,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,802+3.3%
2024$21,105-0.1%
2023$21,125+2.5%
2022$20,614+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$779,000

From:

To:

Sq Ft3,512DeedBook 6174, Page 1217Recorded7/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$444,034
DeedBook 2840, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2732, Page 114