Skip to content

5 Rosedale WayPennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$465,038
Last Sale Date
Nov 8, 1989

Property Information

Block72
Lot90.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,276
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,500
54%
Improvement Value:$295,100
46%
Total Assessment$641,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,255+3.3%
2024$19,607-0.1%
2023$19,627+2.5%
2022$19,152+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,038
DeedBook 2508, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1989