Skip to content

45 E Welling AvePennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Price
$757,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block73
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class19
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,723
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,100
39%
Improvement Value:$421,200
61%
Total Assessment$690,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,793+3.3%
2024$21,096+2.9%
2023$20,501+5.9%
2022$19,361+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$757,000
DeedBook 6339, Page 1453

Property Sale

Sale
$757,000

From:

To:

Sq Ft2,723DeedBook 6339, Page 1453Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$436,500

From:

To:

Sq Ft2,723DeedBook 6291, Page 1016Recorded7/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954