Skip to content

3 Maple LanePennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block74
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,100
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,200
42%
Improvement Value:$368,500
58%
Total Assessment$637,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,132+3.3%
2024$19,488+2.8%
2023$18,951+2.5%
2022$18,492+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,100DeedBook 6174, Page 1016Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 5689, Page 293

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5262, Page 115

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2608, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1965