Skip to content

7 Maple LanePennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block74
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,798
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,900
65%
Improvement Value:$132,800
35%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,050+3.3%
2024$11,665+2.8%
2023$11,343+2.5%
2022$11,068+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 6225, Page 1002Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 6160, Page 1350

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 2574, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1955