Skip to content

9 Sioux RdPennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Aug 18, 1995

Property Information

Block75.01
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
49%
Improvement Value:$170,500
51%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,222+3.3%
2024$9,895+4.9%
2023$9,437+2.5%
2022$9,209+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 2975, Page 91

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2570, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1961