Skip to content

6 Cherokee DrivePennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block75.02
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
49%
Improvement Value:$165,700
51%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,783+3.4%
2024$9,462+5.0%
2023$9,010+2.5%
2022$8,786+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962