Skip to content

300 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1959

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block75.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,426
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
50%
Improvement Value:$145,300
50%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+3.3%
2024$8,615+4.8%
2023$8,216+2.5%
2022$8,018+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,426DeedBook 6414, Page 1695Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 6199, Page 982Recorded8/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959