Skip to content

286 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block75.02
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,194
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,500
50%
Improvement Value:$147,600
50%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,994+3.3%
2024$8,707+4.9%
2023$8,302+2.5%
2022$8,101+5.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,194DeedBook 6607, Page 1309Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,194DeedBook 6500, Page 887Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,194DeedBook 6443, Page 313Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5013, Page 236

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 2376, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1959