Skip to content

1 Blackfoot RoadPennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block75.02
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 2OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
49%
Improvement Value:$169,800
51%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,270+3.3%
2024$9,941+4.9%
2023$9,477+2.5%
2022$9,248+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 3256, Page 282

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2411, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1961