Skip to content

1 Cherokee DrivePennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block75.03
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,700
46%
Improvement Value:$179,600
54%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232+3.3%
2024$9,904+4.9%
2023$9,446+2.5%
2022$9,218+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961