Skip to content

5 Cherokee DrivePennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block75.03
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,155
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,300
58%
Improvement Value:$121,100
42%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.3%
2024$8,410+4.9%
2023$8,018+2.5%
2022$7,824+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 6180, Page 1196Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$159,250
DeedBook 2571, Page 852

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2528, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1961