Skip to content

8 Apache DrivePennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block75.04
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,842
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
41%
Improvement Value:$247,000
59%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,941+3.3%
2024$12,527+4.9%
2023$11,942+2.5%
2022$11,653+16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,842DeedBook 6564, Page 1641Recorded8/9/2024

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3708, Page 160

Property Sale

Sale
$165,350
DeedBook 2611, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1960