Skip to content

8 Cheyenne DrivePennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block75.05
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,352
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
53%
Improvement Value:$142,700
47%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+3.3%
2024$8,972+4.9%
2023$8,556+2.5%
2022$8,349+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6341, Page 1954Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6203, Page 1430Recorded10/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961