Skip to content

6 Blackfoot RoadPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block75.06
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,352
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
56%
Improvement Value:$128,600
44%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+3.3%
2024$8,597+4.9%
2023$8,198+2.5%
2022$8,000+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,352DeedBook 6573, Page 1458Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6258, Page 1819Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 6041, Page 325

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 5007, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1962