Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Penn Lawrenceville Rd(Unit T01)Pennington, NJ 08534
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2010
Property Information
Block75
Lot10.01
QualifierT01
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19
Building Details
Building Class---
DescriptionCELL TOWER
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$166,700
57%
Improvement Value:$127,000
43%
Total Assessment$293,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,272 | +3.3% |
| 2024 | $8,975 | -0.1% |
| 2023 | $8,984 | +2.5% |
| 2022 | $8,767 | +2.5% |
Property History
No events match the selected filters.