Skip to content

289 Federal City RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 1997

Property Information

Block75
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,513
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
52%
Improvement Value:$247,500
48%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,281+3.3%
2024$15,760-0.1%
2023$15,775+2.5%
2022$15,394+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2547, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1955