Skip to content

122 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1900

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 25, 2008

Property Information

Block75
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,692
Acreage5.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,700
44%
Improvement Value:$289,800
56%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,464+3.3%
2024$15,937-0.1%
2023$15,953+2.5%
2022$15,567+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5855, Page 153

Property Sale

Sale
$510,534
DeedBook 5779, Page 64

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 3059, Page 95

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 2533, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1900