Skip to content

15 Brandon Rd WestPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block78.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,765
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
47%
Improvement Value:$158,000
53%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+3.3%
2024$8,817+2.0%
2023$8,648+2.5%
2022$8,439+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4918, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1960