Skip to content

47 Brandon Rd WestPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$641,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block78.01
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,667
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
46%
Improvement Value:$296,700
54%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,496+3.3%
2024$16,936+0.6%
2023$16,831+2.5%
2022$16,423+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$641,000
Sq Ft2,667DeedBook 6415, Page 1278Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 5868, Page 111

Property Sale

Sale
$254,778
DeedBook 3101, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1996