Skip to content

2370 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block78.01
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,802
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
54%
Improvement Value:$121,700
46%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,350+3.3%
2024$8,083-0.1%
2023$8,091+2.5%
2022$7,895+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6085, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1955