Skip to content

2352 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$504,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block78.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,864
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
46%
Improvement Value:$164,900
54%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+3.3%
2024$9,394-0.1%
2023$9,403+2.5%
2022$9,176+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$504,000
Sq Ft1,864DeedBook 6592, Page 457Recorded5/29/2025

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 5628, Page 109

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 3068, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1963