Skip to content

2350 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Date
Mar 5, 2010

Property Information

Block78.01
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,927
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,200
49%
Improvement Value:$162,100
51%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,112+3.3%
2024$9,788-0.1%
2023$9,798+2.5%
2022$9,561+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962