Skip to content

1 Brandon Rd WestPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block78.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,139
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,600
43%
Improvement Value:$190,800
57%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+3.3%
2024$9,834-0.1%
2023$9,844+2.5%
2022$9,606+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6114, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1955