Skip to content

11 Brandon Rd WestPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jun 8, 1994

Property Information

Block78.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,500
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
48%
Improvement Value:$158,900
52%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272+3.3%
2024$8,975-0.1%
2023$8,984+2.5%
2022$8,767+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2835, Page 219

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 2448, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1962