Skip to content

8 Brandon Rd WestPennington, NJ 08534

Built 1959

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Sep 28, 2010

Property Information

Block78.02
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,158
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
38%
Improvement Value:$237,400
62%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,678+3.3%
2024$11,304-0.1%
2023$11,315+2.5%
2022$11,042+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 6076, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1959