Skip to content

14 Brandon Rd WestPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block78.02
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,877
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,600
30%
Improvement Value:$330,000
70%
Total Assessment$471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,554+3.3%
2024$14,088-0.1%
2023$14,102+2.5%
2022$13,761+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965